Alarmowy kontra podtynkowy

kabel podtynkowyOstatnio dotarło do mnie, że wchodząc na tę stronę, można pomyśleć, iż jest to portal o donosicielach :). Ale nie, staram się po prosty przybliżyć Ci temat przewodów i to o nich piszę. Dzisiaj postanowiłem podjąć temat dwóch rodzajów kabli. Pierwszym z nich będzie przewód podtynkowy, wykorzystywany np. w domowych instalacjach elektrycznych. Drugim łączem jest kabel alarmowy, do montażu systemu alarmowego.

Łącza te z całą pewnością mają kilka cech wspólnych. Jest także sporo różnić pomiędzy nimi. Pierwszą zbieżnością jest fakt, że oba modele posiadają kilka żył. W przypadku kabla podtynkowego są to trzy żyły miedziane, jednodrutowe z izolacją z polwinitu (gosh, jaka nazwa). Są przeznaczone do układania na stałe. Jeśli chodzi o przewód alarmowy, mamy tu do czynienia z nieco cieńszym kablem stacyjnym. Jego żyły tównież wykonano z miedzi. Podobnie jak w przypadku kabla instalacyjnego żyły są jednodrutowe i posiadają izolację z polwinitu.

Gdzie więc te różnice między kablami?

kabel podtynkowyPodstawową rozbieżność stanowi średnica wykorzystanych żył.  Kabel podtynkowy cechuje się średnicą od półtora do dwóch i pół centymetrów. W przypadku przewodu alarmowego średnica żyły wynosi niecały centymetr.

Jasnym jest więc, iż przekłada się to w bezpośredni sposób na wagę kabla. Dla instalacyjnego o średnicy dwóch i pół centyrmetrów i długości jednego kilometra, waga będzie wynosić 77 kilogramów. Przewód alarmowy o takiej samej długości i średnicy 0,8 cm waży natomiast 24,5 kilograma.

Producenci przewodów

Jeśli chodzi o samą produkcję wyżej wspomnianych łącz, zajmują się nią firmy takie jak Bitner oraz Elektrokabel. Pierwsze przedsiębiorstwo oferuje przewody alarmowe, zaś drugi zakład para się wytwórstwem kabli instalacyjnych, układanych podtynkowo.

Zapewne znajdziecie również szerszą gamę produktów obu zakładów. Jednak na potrzeby tego porównania przytoczyłem tylko te artykuły. Oparłem się na tych dwóch modelach z racji ich niesamowitego podobieństwa, z jednocześnie tak odmiennym zastosowaniem.

 

Zostaw komentarz