Rodzaje kabli telekomunikacyjnych

kabel ziemny linie

Kable telekomunikacyjne pełnią niezwykle ważną rolę w naszych domach a mało kto wie, czym jest kabel ziemny oraz jakie mamy inne rodzaje kabli. Dla elektryka to chleb powszedni, ale taka wiedza przyda się również zwykłemu Kowalskiemu, który planuje budowę. Sprawdźmy jak wybrać kabel telekomunikacyjny wśród dostępnych obecnie na rynku.

Panele solarne – rodzaje i parametry

przewody solarne

Panele solarne kojarzą się z nowoczesnością choć swój początek miały w XIX wieku i choć wtedy ich prototypy w prąd przekształcały jedynie 1% światła, które absorbowały. Udoskonalano je kolejno w latach 50. XX wieku, ale dopiero w 1989 roku wydajność sięgnęła 37%. Obecnie coraz więcej wiemy o odnawialnych źródłach energii dlatego warto zdecydować się na … Więcej

Wybierz kable ekranowane

kable ekranowane

W czasie pracy z urządzeniami mogą wystąpić liczne zakłócenia w ich układach elektronicznych. Mogą je powodować obce pola elektryczne albo magnetyczne. Można zminimalizować te zjawisko, decydując się na odpowiednio wykonany kabel. Obecnie na rynku możemy znaleźć skrętki nieekranowane (U/UTP) i ekranowane (F/UTP i U/FTP). Kable ekranowane mogą nam pomóc rozwiązać ten problem. Przypatrzmy się im bliżej.

Kable solarne, przewody do instalacji fotowoltaicznych – co warto o nich wiedzieć?

kable solarne

Panele fotowoltaiczne są coraz częściej montowane nie tylko na dach dużych firm, ale też prywatnych domów mieszkalnych. Decydują się na nie osoby, które chcą się uniezależnić od dużych zakładów energetycznych oraz chcące oszczędzić na wydatkach związanych z poborem energii. W instalacji fotowoltaicznej bardzo istotny jest wybór odpowiednich kabli. Co powinniśmy o nich wiedzieć?