Bezpieczeństwo w miejscu pracy

Swego czasu miałem okazję pracować w warsztacie samochodowym. Była to poniekąd rodzinna firma, w której zatrudniono mnie na pół etatu. Z racji, że szefem była głowa rodu, a zatrudnionymi były jego dzieci, nie zwracano większej uwagi na bezpieczeństwo. Zasady BHP traktowano nieco po macoszemu. Oczywiście jakakolwiek kontrola BHP przechodziła bez trudu, wszak moim zdaniem czasem naciągano niektóre normy.

Owo doświadczenie pozwoliło mi wysnuć wniosek, że pewnie podobnych przedsiębiorstw jest w Polsce więcej. Są zapewne firmy, w których w jeszcze większym stopniu nie zwraca się uwagi na sprawy bezpieczeństwa. W szczególności mam na myśli instalację elektryczną.

Instalacja w warsztatach

Kable, które wykorzystuje się w warsztatach i wszelkiego rodzaju halach produkcyjnych powinny posiadać specjalną izolację, która będzie odporna na kontakt z cieczami takimi jak woda, benzyna czy olej, ale również winna być niewrażliwa na wysokie i niskie temperatury (w tym, ogień).

Połączenia pomiędzy poszczególnymi przewodami muszą być przeciwwybuchowe. W tym przypadku stosuje się profesjonalne złącza czy stosowne wtyczki. Osprzęt ex, bo tak fachowo określa się poszczególne elementy, które mogą funkcjonować w przestrzeniach, gdzie może dojść do wybuchu to kolejny produkt must have dla zakładów wytwórczych.

Jest również szereg dodatkowych gadżetów, bez jakich nie obejdzie się warsztat czy firma parająca się produkcją masową. Konieczne będzie stosowne oświetlenie stanowisk pracy czy oznaczenie dróg ewakuacyjnych.

Skąd brać odpowiednie moduły?

Z odpowiedzią i pomocą mogą przyjść sklepy internetowe. Zaprzyjaźniona hurtownia kabli kablesklep.pl posiada w swoim asortymencie artykuły okraszone logiem różnych firm.

Aby połączyć urządzenia z instalacją dobrze będzie wykorzystać profesjonalne złącze firmy Lapp Kabel. Nie wspominam nawet o przewijarkach do kabli, które w znaczy sposób ułatwiły by wykonywanie zadań podwładnym.

Podstawą będzie jednak zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa zatrudnionym ludziom. Człowiek na stanowisku pracy powinien przede wszystkim czuć się bezpiecznie. A jeśli jesteś pracownikiem, pamiętaj by nie ryzykować życia w miejscu pracy. Jeśli widzisz jakieś uchybienie, zgłoś je przełożonemu. Lepiej stracić pracę niż zdrowie albo życie.

Zostaw komentarz