Co to jest kabel FTP?

Każdy początkujący elektryk zanim przystąpi do zgłębiania wiedzy z zakresu SEP staje przed pierwszym pytaniem, klasyczny i oczywistym zdawać by się mogło, a mianowicie, jaka jest różnica pomiędzy kablem a przewodem, czym są te elementy, a może różnicy pomiędzy nimi nie ma żadnej? Kiedy już odpowiemy na to pytanie, nasuwają się kolejne uzależnione od rodzaju instalacji kwestie, m.in. czym są enigmatyczne kable FTP i co je wyróżnia od kabli UTP.

Co to jest skrętka?

Kabel FTP i UTP to przykłady tzw. skrętek, czyli kabli sygnałowych, które wykorzystywane są do przenoszenia informacji. Zostały zbudowane z par skręconych ze sobą żył, aby uniknąć zjawisk zakłóceń elektromagnetycznych czy przesłuchów- przenikaniu fali komunikacyjnej z jednego tory przesyłu na drugi, zazwyczaj równoległy tor. Twórcą koncepcji skręconych ze sobą żył był Alexander Graham Bell.

Skrętki wykorzystywane są przede wszystkim w sieciach informacyjnych, w komunikacji analogowej oraz połączeniach typu Ethernet.

Kabel FTP i UTP

W kablach wykorzystywanych w systemach informacyjnych wykorzystywane są kable nieekranowane (kable UTP), kable ekranowane folią (FTP kabel), oraz kable wyposażone w dodatkową, metalową siatkę oznaczane symbolem S).

Każdy kabel posiada swoje własne unikatowe oznaczenie symboliczne regulowane normą ISO/EIC zbudowane na zasadzie xx/yy, gdzie yy określa parę kabla, a xx to oznaczenie całości.

Oznaczenia kabli

U- nieekranowany

F- ekranowany folią

S- ekranowany siatką

SF- ekranowany folią

UTP- Unshielded Twisted Pair to rodzaj przewodu skręconego, który pozbawiony jest płaszcza ekranowego. W zależności od kategorii kable wykorzystywane są do przesyłania różnych informacyjnych (kat. 3 10Mb/s; kat. 5 100Mb/s). FTP- kabel typu Foil Twisted Pair, to klasyczny kabel skręcany pokryty dodatkową warstwą folii.

Zostaw komentarz