Informatyka a kable

kable światłowodoweStworzenie sieci teleinformatycznej wymaga wykorzystania odpowiedniego rodzaju przyrządów. Połączenie komputerów stacjonarnych wciąż wymaga zastosowania fizycznych łączy. Laptopy czy urządzenia mobilne można sprzęgać ze sobą dzięki sygnałowi wi-fi, jednakże zwykłe komputery wciąż trzeba spiąć przy pomocy kabli. W celu połączenia komputerów ze sobą, bądź by stworzyć wewnętrzną sieć informatyczną wymagane będzie użycie kabli światłowodowych. Natomiast, jeśli myślicie, by założyć u siebie serwer, konieczne będzie wykorzystanie kabli ftp.

Kable światłowodowe w mieszkaniu

Światłowodem nazywamy przezroczystą i zamkniętą strukturę, którą wykonano z włókna szklanego. Wykorzystuje się ją jako nośnik informacji. Ponadto, światłowody znajdują zastosowanie w medycynie (technika endoskopowa) oraz w dekoracji. Jednakowoż najczęściej stosuje się je w telewizji kablowej czy telekomunikacji.

Medium transmisyjne stanowi włókno o średnicy odrobinę większej od ludzkiego włosa. Należy podkreślić, iż zasięg oraz pasmo przenoszenia jest większe niż w innych mediach, służących do transmisji danych.

Transmisja danych w miejsce prądu

W celu przesyłu informacji wykorzystuje się modulowaną falę świetlną. Jej źródłem jest dioda elektroluminescencyjna bądź laser półprzewodnikowy. Umożliwia to przesył danych do trzech Terabitów na sekundę. Kable światłowodowe wykorzystujące powietrze jako medium transmisyjne, są w stanie osiągnąć transfer nawet do 74 Terabitów na sekundę. Są to 74 tysiące Gigabitów!

Trzeba podkreślić, że tego rodzaju przewody nie emitują pola elektromagnetycznego, a co za tym idzie, podsłuchanie transmisji jest bardzo trudne. W celu, by wyeliminować wypromieniowanie światła przez boczne powierzchnie przewodu, stosuje się zmiany współczynnika załamywania się światła.

Kable ftp

Obok światłowodów, które święcą triumfy w teleinformatyce, w wielu przypadkach wciąż wykorzystuje się kable ftp. Jest to tak zwana skrętka, obecna w wielu Polskich domach.

Oznaczenia kabli

U – nieekranowane
F – ekranowane folią
S – ekranowane siatką
SF – ekranowane folią i siatką

Skrętką, czy raczej kablem ftp nazywamy łącze, którym możemy przesyłać informacje. Jest ono zbudowane z jednej, bądź kilku par skręconych żył. Pozwala to eliminować wpływ zakłóceń elektromagnetycznych i wzajemnych. Owo skręcenie powoduje jednakowoż zawężenie pasma transmisyjnego.

Kable ftp wykorzystuje się w sieciach komputerowych, Ethernet i telefonii analogowej. Kiedyś, przy pomocy skrętki łączyliśmy się z Internetem. Dzisiaj owo łącze znajdziecie np. przy modemie dostawcy Internetu. Kable ten sprzęga modem z routerem.

Różne rodzaje skrętki

Obecnie wyróżnić możemy skrętki nieekranowane U/UTP, ekranowane folią – F/UTP oraz U/FTP – czy posiadające ekran z metalowej siatki. Może wykorzystujecie skrętkę w jakimś nietypowy sposób? Podzielcie się Waszymi doświadczeniami z tworzeniem sieci informatycznej.

Zostaw komentarz