Instalacja jak związek. Jak robić to dobrze?

Instalacja jest jak związek, musisz o nią dbać, doglądać jej i upewniać się, że nie ma żadnych usterek. Żeby wszystko grało musisz mieć pewność, że poszczególne połączenia są trwałe i nie uległy uszkodzeniu. Często jest tak, że po kilku latach dochodzi do usterki, ale my, nie interesując się takimi błahostkami, ignorujemy widoczne sygnały.

Ani się obejrzysz, a jest już po wszystkim. Iskrzy się, wybija korki, dochodzi do awarii. Czasem nawet do pożaru. Dzisiaj chciałbym opowiedzieć Ci, w jaki sposób możesz uniknąć tej katastrofy. Dlatego na sam początek, na tapetę biorę dławiki kablowe.

Czym są dławiki

dławiki kabloweDzisiaj zacznę od przepustu kablowego, w handlu zwanego dławikiem, bądź dławnicą. Wiele zwarć i awarii powstaje na skutek przetarcia izolacji kabla. Powodem jest nieodpowiednie zabezpieczenie łącza. Zwłaszcza, jeśli przepuszczamy je przez ściany, bądź szafki. Kabel taki może w niewielkim stopniu się poruszać. Niby nic strasznego, ale po upływie kilku lat może dojść do uszkodzenia oplotu.

Aby uniknąć takiej przykrej niespodzianki, warto prewencyjnie zastosować dławiki kablowe. Jest to niewielki element, który umożliwia przeprowadzenie przewodu przez ścianę, bądź obudowę urządzenia.

Jego zadaniem jest usztywnienie przeprowadzanego odcinka kabla. Zapobiega to powstaniu mechanicznych uszkodzeń wywołanych zmęczeniem materiału. Jest to także dobry sposób na zabezpieczenie przed wyrwaniem kabla z wnętrza urządzenia.

Tego typu gadżety najczęściej wykonuje się z tworzywa sztucznego, np. gumy. Rzadziej możemy spotkać dławnice stworzone z metalu. W przypadku urządzeń produkowanych masowo przepusty/dławiki mogą być integralnym elementem izolacji przewodu. Dodatkowo, tego rodzaju zabezpieczenia mogą w pewnych przypadkach zapewnić szczelność w granicach określonej różnicy ciśnień czy wodoszczelność.

Dławiki kablowe to jeden z podstawowych sposobów zapobiegania awarii instalacji elektrycznej. Lepiej przecież zainstalować taki niewielki drobiazg, niż potem martwić się wymianą wszystkich przewodów.

Elektryka ekstremalna

Warsztaty czy hale produkcyjne wymagają innego rodzaju kabli w instalacji elektrycznej. O ile w warunkach domowych wystarczy kabel ze zwykłą izolacją (nie ma zagrożenia zamoczeniem ani kontaktem z substancjami łatwopalnymi) o tyle wszelkiej maści przestrzenie produkcyjne zmuszają do wykorzystania łącz o oplocie np. z silikonu.

Przewody silikonowe mogą pracować w ekstremalnych warunkach. W pomieszczeniu może panować ukrop nawet do 180 stopni Celcjusza. Kable te znoszą równie dobrze niskie temperatury. Nie straszny im chłód na poziomie minus sześćdziesięciu stopni.

Temperatura taka w naturalnych warunkach na Ziemi nie występuje. Chyba, że podpadniecie swojej kobiecie. Wtedy czasem wieje jeszcze większym chłodem.

Zostaw komentarz