Instalacje sceniczne – jak zorganizować?

Jednym z podstawowych warunków stworzenia dobrej imprezy lub koncertu jest odpowiednie zorganizowanie oświetlenia, które będzie oprawą wydarzenia. Praktycznie każda instalacja sceniczna wymaga odpowiedniego oświetlenia. Zapewni ono nie tylko widoczność, ale też samo w sobie będzie częścią dekoracji, a w połączeniu z odpowiednim nagłośnieniem umożliwi funkcjonowanie imprezy. Mając więcej doświadczenia w organizowaniu instalacji scenicznych można pokusić się o tworzenie specyficznego nastroju i kreowanie wyjątkowej atmosfery, najważniejsze jednak jest to, aby instalacja działała sprawnie i bez problemów. Żeby tak było trzeba pamiętać o wielu bardzo ważnych elementów.

Nie wystarczy zaopatrzyć się w przewody audio i poznać symbole kabli. Zanim zorganizujemy sceniczną instalację musimy choćby zdecydować, czy wolimy projektory profilowe, naświetlacze, czy może tzw. „Ruchome głowy”. Rodzajów oświetlenia jest dość sporo dlatego warto zainteresować się tym tematem, poczytać informacje o różnych typach i zastanowić się, jakie światła będą odpowiednie do planowanych przez nas wydarzeń.

Nagłośnienie jest równie ważne co oświetlenie. Wtym przypadku złym pomysłem jest zaopatrzenie się w pierwsze lepsze przewody mikrofonowe i losowy kabel audio do naszego sprzętu. Nagłośnienie powinno być dobrane pod kątem przestrzeni, na jakiej będzie odbywać się impreza, jak również ilości osób, do których dźwięk ma dotrzeć. Sprzętu na rynku jest wiele, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Warto jednak zwrócić uwagę na coś, co często bagatelizujemy, mianowicie obsługę. Na nic zda się nawet najlepszy sprzęt, jeśli ludzie pracujący nad działaniem mechanizmów nie radzą sobie ze swoją pracą dlatego należy zadbać o to, aby dobrać kompetentny personel.

Do budowy scen niezbędne są podesty. Konstrukcje sceniczne powinny przede wszystkim cechować się odpowiednią obciążalnością (potwierdzoną certyfikatami). Dobrą praktyką jest zakup podestów o obciążalności około 750kg/m2. Konstrukcje podestowe na bazie aluminium gwarantują solidność.

Organizacja instalacji scenicznych wymaga pamiętania o wielu szczegółach. Ze względu na to, że trzeba zająć się wieloma różnymi zadaniami warto ułatwiać sobie pracę (pomocna będzie choćby przewijarka do przewodów). Choć na samym początku organizacja instalacji scenicznych może wydawać się trudnym i karkołomnym zadaniem, to sumienna praca powinna prowadzić do dobrych rezultatów, satysfakcji i pięknie oprawionych wydarzeń.

Zostaw komentarz