Jak wykorzystać przewód koncentryczny?

Zacznę może od wyjaśnienia, czym tak naprawdę jest przewód koncentryczny. Być może nawet nie zdajesz sobie sprawy, że tego rodzaju łącza używasz na co dzień. A jest tak z całą pewnością.

Otóż tego typu kabel to aluminiowy, bądź miedziany drut (czasem można spotkać się nawet ze stalową linką), izolacja wewnętrzna, która oddziela ekran od przewodnika, oplot chroniący sygnał przed innymi polami elektromagnetycznymi, oraz izolacja zewnętrzna. Ostatni element gra kluczową rolę w przypadku tanich kabli, gdzie ekran nie pokrywa całej powierzchni przewodnika.

Aby doszło do transmisji sygnału w przekroju prowadnicy muszą pojawić się dwa oddzielone od siebie ośrodki metalowe. Między nimi musi wystąpić różnica potencjałów.

Przewody koncentryczne możemy podzielić ze względu na impedancję falową. Główny podział dotyczy oporności: 50 oraz 75 ohm.

Kable tego typu dzięki budowie są bardziej odporne na zakłócenia niż kable symetryczne. Wykorzystujemy je do transmisji sygnałów cyfrowych i sinusoidalnych. Zakres pasma wynosi od 20 herzów do piętnastu Gigaherzów.

Wykorzystanie przewodu koncentrycznego

Przewód koncentryczny możecie wykorzystać w wielu sytuacjach. Obecnie stosuje się go w telewizjach kablowych i przemysłowych cctv, w instalacjach antenowych i sieciach komputerowych typu Ethernet.

Wszak przepustowość łącza pozwala na wykorzystanie w sieci z szybkością do dziesięciu Megabitów na sekundę. Szybsze sieci zmuszą nas do wykorzystania światłowodów.

Zostaw komentarz