Kabel ekranowany – charakterystyka i zastosowanie

Kabel ekranowany jest niezwykle przydatnym rodzajem przewodu, który stosowany jest w pracach związanych z systemami sterowania, technice pomiarowej, przy transmisji danych, jednak przede wszystkim wykorzystywany jest w przemyśle oraz informatyce. Warto więc poznać jego podstawowe właściwości, które mogą okazać się przydatne w wielu dziedzinach życia zawodowego.
Przewód ekranowany zapewnia czystość sygnału poprzez ograniczenie wpływu pola elektromagnetycznego. Dodatkowo kable tego typu odpowiadają za zapewnienie elektromagnetycznej kompatybilności EMC oraz prawidłowe sterowanie rozkładem pola elektrycznego. Ważną zaletą kabli ekranowanych jest dużo mniejsze ryzyko powstania pożaru w trakcie ich stosowania, zwłaszcza, że ich budowa pozwala na ich układanie bezpośrednio w ziemi. W pewnych sytuacjach jego zastosowanie wydaje się wręcz niezbędne. Przede wszystkim w większych zakładach przemysłowych, gdzie jednocześnie wykorzystywanych jest wiele urządzeń elektrycznych kable ekranowane znajdują niezwykle szerokie zastosowania. Również osoby używające internetu przewodowego bardzo często decydują się na korzystanie z tego rodzaju kabli. Jeśli jest on dobrze uziemiony, to łapie i emituje znacznie mniej zakłóceń.
Co ciekawe kable ekranowane znajdują swoje zastosowanie również w branży muzycznej. W przypadku konieczności połączenia ze sobą większej ilości gitar i stworzeniu tzw. układu. Dzięki wykorzystaniu kabla opisywanego rodzaju można w znacznym stopniu zapobiec brumieniu instrumentów, czyli wydawaniu niepożądanych dźwięków. Do takich zastosowań wykorzystywany jest najczęściej kabel jednożyłowy.
Zazwyczaj kabel ekranowany charakteryzuje się specyficznym przekrojem, składającym się z kilku warstw, które odpowiadają za ekranowanie. Wykonany jest w sposób dokładnie taki sam jak zwykły przewód elektryczny, jednak posiada dodatkową warstwę wykonaną z drutów lub miedzi. Poszczególne typy kabli różnią się najczęściej ilością posiadanych wewnątrz żył miedzianych. Innym sposobem ekranowania kabla jest zastosowanie warstwy aluminium. W takim przypadku kabel ekranowany nie posiada przekroju o wyraźnych warstwach. Wykorzystane aluminium jest niezwykle cienkie, nie wpływa więc niemal zupełnie na wygląd przekroju kabla.

Zostaw komentarz