Kable dla domu

kableW mieszkaniach można wykorzystać kilka rodzajów kabli. Oprócz instalacyjnych, bez których oczywiście nie moglibyśmy się obejść, w naszych czterech ścianach możemy wykorzystać kable domofonowe, audio (czyli do głośników) , alarmowe, ftp czy telefoniczne.

To właściwie zadziwiające, ja małe różnice w budowie przewodów całkowicie zmieniają ich przeznaczenie. Wykorzystanie odpowiedniej izolacji, bądź dodanie ekranu (o tym później) zmienia całkiem właściwości kabla.

Różnice w kablach

Przewody instalacyjne, jak sama nazwa wskazuje, służą do stworzenia instalacji elektrycznej. W zależności od tego, ile urządzeń zechcemy podłączyć w przyszłości, a co się z tym wiąże, jak wydajną będziemy chcieli mieć sieć, musimy wykorzystać kable o odpowiedniej średnicy. Im kabel grubszy, tym jest w stanie wytrzymać więcej. Miejcie też na uwadze, że grubsze kable i bardziej wydajna instalacja wymaga podłączenia mocniejszych bezpieczników.

Przewody domofonowe czy alarmowe są dużo cieńsze od tych instalacyjnych. W wielu wypadkach posiadają one dodatkowy moduł w postaci wcześniej wymienianego ekranu. Przewody ekranowane to takie, które są niepodatne na otaczające je pola elektromagnetyczne. Ekran w kablu przechwytuje prąd, który normalnie zindukowałby się w żyle i odprowadza go. Dzięki temu owy sygnał nie zakłóca sygnały podstawowego przesyłanego żyłą główną.

Przewody audio to niejako bliska rodzina przewodów domofonowych. Są nieco grubsze, z racji na konieczność przesyłania dużej ilości danych, ale pozbawiono je ekranu. Ważne jest, by każda żyła, znajdująca się w przewodzie audio posiadała własny, nieuszkodzony oplot. Tego typu łącze zakończone jest specjalną wtyczką (mikro jack, mini jack, jack), którą wprowadza się do instrumentu, bądź głośnika.

Przewody ftp i telefoniczne to zupełnie inna broszka. Łącza w tym stylu wykonano z dużej ilości żył splecionych ze sobą. Potocznie takie kable nazywamy skrętką. Dzisiaj łącza wykorzystywane w informatyce i teleinformatyce często zastępowane są światłowodami. Jest to bardziej efektywne i niesie ze sobą mniejsze zakłócenia sygnału.

Kable w domach

To najprawdopodobniej nie są wszystkie rodzaje kabli, jakie posiadacie w domach. Choć z dużą pewnością mogę napisać, iż są to łącza najczęściej wykorzystywane. Kolejne odmiany przewodów to po prostu wariacje na temat. Jeśli macie w domu jakieś nietypowe rodzaje kabli, to dajcie znać. Czekam na Wasze komentarze!

Zostaw komentarz