Kable spiralne – funkcjonalne, użyteczne i pomocne

Ile razy oglądając film lub słuchając muzyki na komputerze przy użyciu słuchawek, musiałeś nagle wstać i zapominając o kablu, który łączy Cię z urządzeniem, pociągnąłeś je za sobą? Przypuszczam, że wtedy za każdym razem zadawałeś sobie pytanie, dlaczego kabel od słuchawek nie może być dłuższy. Jednak istnieje rozwiązanie, dzięki któremu już nie będziesz musiał łapać laptopa w ostatniej chwili zanim zetknie się z ziemią, po tym, jak nagle zerwiesz się z krzesła. Sposobem na to są kable spiralne.

Czym są kable spiralne i dlaczego są takie użyteczne

Na pewno widziałeś je nieraz, na przykład przy słuchawce telefonu stacjonarnego i może nawet zastanawiałeś się, dlaczego wyglądają akurat tak, a nie inaczej. Ma to związek z procesem, w jaki kable spiralne są tworzone oraz z funkcją, jaką spełniają. Otóż kable te powstają podczas procesu spiralowania/ spiralizowania, czyli czynności nadającej zwykłemu kablowi właściwości i kształtu sprężyny. Właściwości te pozwalają na pracę kabla w pewnym zakresie odległości przy jednoczesnym zachowania jego użytkowego charakteru nawet po wielu tysiącach rozciągnięć. Z tego względu kable tego rodzaju są stosowane tam gdzie często zmieniane są odległości, długie zwisające luźno kable mogłyby przeszkadzać lub uszkodzić działanie urządzenia oraz gdy istnieje potrzeba zaoszczędzenia miejsca. W praktyce kable spiralne stosowane są w urządzeniach domowych, które często stosujemy będąc w ruchu, jak właśnie wspomniany już telefon czy słuchawki. Rozwiązanie to stosowane jest także w transporcie, przy mocowaniu instalacji naczep TIR, a nawet w tak zaawansowanych dziedzinach, jak automatyka i robotyka.

Dostosuj rodzaj kabla do swoich potrzeb

Ze względu na różnorodne potrzeby klientów i przeznaczenie kabli producenci tych specjalnych przewodów oferują szeroki zakres materiałów, z których wykonać mogą osłonę kabla (czyli tą wierzchnią, widoczną część). Dlatego na rynku znajdziemy kable spiralne pokryte tradycyjną powłoka polwinitową (PVC), zarówno w wersji klasycznej połyskującej, jak i nowoczesnej matowej. W kablesklep.pl z kolei znajdzimy przewody spiralne pokryte poliuretanem (PUR), który zapewnia większą wytrzymałość i możliwości rozciągania sprężyny, dostępne są one w kilku wariantach rozmiarowych. W szczególnych wypadkach, na specjalne zamówienie producenci mogą zastosować w osłonach przewodów sznurek bawełniany, poliestrowy lub kevlarowy pokryty poliuretanem.

Zostaw komentarz