Panele solarne – rodzaje i parametry

Panele solarne kojarzą się z nowoczesnością choć swój początek miały w XIX wieku i choć wtedy ich prototypy w prąd przekształcały jedynie 1% światła, które absorbowały. Udoskonalano je kolejno w latach 50. XX wieku, ale dopiero w 1989 roku wydajność sięgnęła 37%. Obecnie coraz więcej wiemy o odnawialnych źródłach energii dlatego warto zdecydować się na takie rozwiązanie. Sprawdźmy jak wybrać panele i przewody solarne.

Rodzaje paneli solarnych – kolektorów

przewody solarne domMożemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje kolektorów – płaskie i próżniowe rurowe. W ramach tego podziału znajduje się kilka odrębnych typów.

Kolektory płaskie zwykłe pobierają promieniowanie bezpośrednie i mają kształt prostokąta. Ważnym elementem są przytwierdzone do absorbera rurki, którymi przepływa cały czynnik roboczy odbierający i oddający ciepło. Panele płaskie próżniowe przypominają zwykłe jednak wyróżnia je wyższa wydajność i sprawność. Różnica wynika z budowy ponieważ w tym przypadku mamy do czynienia z próżnią wytworzoną wokół absorbera.

Kolektory próżniowe rurowe z przepływem bezpośrednim czynnika roboczego posiada dwie rurki, a do jednej z nich wpływa czynnik ziemny i wraca ogrzany. Drugim typem są panele solarne (próżniowe rurkowe) z rurkami cieplnymi znacznie sprawniejsze niż wymieniony wcześniej typ. Ostatnie do wyboru mamy kolektory próżniowe rurowe koncentryczne, które wykorzystują między innymi soczewkę. Jego zaletą jest niezależne ustawienie tzn., że nie musimy przejmować się usytuowaniem domu względem słońca.

Najważniejsze parametry panele i przewody solarne

Zanim zamówimy panele i przewody solarne warto poznać najważniejsze parametry, które możemy spotkać na drodze zakupu.

  • Moc szczytowa (Pmax) – jest określeniem mocy jaką urządzenie uzyskuje w najkorzystniejszych tzn. testowych warunkach. Dla zrozumienia tej wartości – w Polsce uśredniona moc dla okresu jednego roku to około 10% mocy szczytowej.
  • Tolerancja mocy – wskazuje nam na rzeczywistą a nominalną mocą szczytową. Warto wybierać produkty o dodatnich wartościach.
  • Temperaturowy wskaźnik mocy (%/stopnie C albo %/K) – informacja o procentowym spadku mocy fotoogniw.
  • Napięcie w punkcie mocy maksymalnej (Umpp) – należy ten parametr zestawić z napięciem a im większa różnica między nimi tym większe straty energii i spadki mocy.
  • Napięcie obwodu otwartego (Uoc) – nie może ono przekraczać maksymalnego napięcia wejściowego regulatora ładowania akumulatorów.
  • Prąd zwarcia Isc – im wyższa wartość tym lepiej ponieważ parametr ten wskazuje na największy możliwy prąd generowany przez światło, które pada na ogniwa.
  • Współczynnik wypełnienia FF – wyrażony w procentach, im wyższy, bo wskazuje on na jakość ogniwa.
  • Sprawność – stosunek maksymalnej mocy elektrycznej do mocy promieniowania słonecznego – wybierajmy najwyższe wartości.

przewody solarne solarflex

Z taką dawką wiedzy na temat dostępnych na rynku rodzajów paneli możemy bez problemu wybrać się do sklepu i zorientować się w dostępnych modelach. Warto pamiętać, że przewody solarne powinny być wysokiej jakości oraz ściśle dopasowane do wybranego modelu paneli.