Rodzaje kabli wykorzystywanych w sieci LAN

Skrętka nieekranowana UTP

Skrót UTP pochodzi od anglojęzycznej nazwy skrętki unshielded twistes pair, która zbudowana jest z pary przewodów skręconych ze sobą w sposób symetryczny (równoległy). Przewody skręcane są ze sobą w celu ochrony transmisji danych przed interferencją otoczenia (zakłóceniami transmisji danych oraz rozpraszaniu przesyłanego strumienia). Z uwagi na charakter i funkcje kabel najczęściej wykorzystywany jest w sieciach internetowych i telekomunikacyjnych. W zależności od przesyłanego sygnały skrętka przewodu będzie różna

Skrętka ekranowana FTP

FTP- Foiled Twisted Pair, to przewód skręcony dodatkowo pokrywa ochrona warstwa zabezpieczająca (ekran) wykonany ze specjalnej folii z przewodem uziemiającym. Tak jak w przypadku skrętki UTP, FTP wykorzystywana jest do połączenia sieci komputerowych w miejscach, gdzie zakłócenia przesyłanego sygnału są znaczne większe. Z uwagi na dodatkowe ekranowanie, skrętkę UTP wykorzystuje się także do przesyłania sygnałów w sieciach Ethernet Gigabajt.

Skrętka ekranowana STP

Skrętka ekranowana STP, w odróżnieniu od FTP pokrywa specjalna warstwa ekranowana wykonana z oplotu i koszulki ochronnej. W przypadku kabli FTP z uwagi na stale zmieniające się normy EU, dotyczące kwestii interferencyjnych.

W zależności od rodzaju na rynku dostępne są różne rodzaje przewodów FFFTP- skrętka, w której kabel pokryty jest folią, SFTP- skrętka znajduje się w dodatkowym oplocie.

Kabel koncentryczny (współosiowy)

Kabel koncentryczny początkowo był zamiennikiem dla kabli w standardzie ARCnet. Budowa kabla koncentrycznego obiera się na dwóch przewodach współosiowych umieszczonych jeden wewnątrz drugiego. Dzięki temu zachowany jest wysoki stopień zabezpieczenia transmisji danych, bez narażenia na zakłócenia. Kable koncentryczne wykorzystywane są głównie w sieciach komputerowych, w dwóch rozmiarach kabel koncentryczny 75 ohm lub 50 ohm.

Zostaw komentarz